To zaawansowany post o tym, co pokazuje Topical Trust Flow, jak je obliczamy i jak uniknąć złego interpretowania danych. Jest o wiele dokładniejszy niż poprzednie posty czy filmy wideo. Pod koniec artykułu zamieszczę odsyłacze do kolejnych podstawowych interpretacji Topical Trust Flow i ich codzienniego użytkowania.
Powyżej przedstawiłem grafikę, z której często korzystam, ale rzadko odnoszę się do niej online. Majestic wykorzystuje wielokrotny proces do analizowania linków i zbierania naszych wskaźników. Jeżeli więc strona A linkuje do strony B linkuje do strony C linkuje do strony D, wówczas CZĘŚĆ czynników oddziałujących na stronę A będzie miało wpływ na wynik strony D. Majestic jedynie pokazuje linki zewnętrzne (z innych stron) w danych linków online, lecz większość ludzi nie jest świadoma tego, że Majestic UŻYWA linków wewnętrznych, pomagających w obliczeniach tych wyników Flow Metric (jak również usprawniających odkrywanie linków). Majestic nie może przechowywać wszystkich pojedynczych linków wewnętrznych, które znajdziemy, ponieważ nasze centrum danych potrzebowałoby około 800% więcej pojemności pamięci, co jest bez sensu, ponieważ wystarczy skorzystać ze Screaming Frog albo URLProfiler, by zobaczyć linki wewnętrzne dla dowolnej strony.. Analogicznie, między wyszukiwaniem a tworzeniem indeksu, dane o linkach wewnętrznych zostają wyrzucone po zakończeniu obliczeń.
Wróćmy do schematu powyżej… proces iteracji jest ważny, bo bez niego wyszukiwarka mogłaby uznać, że strona pomarańczowa ma podobny wynik do strony zielonej. Kiedy spojrzymy na cały schemat, jasnym stanie się, że jest to niemożliwe, ponieważ dwa linki do strony pomarańczowej prowadzą z osieroconych stron. Wyobraźcie sobie wykres linków, jak widzicie to na obrazku, z trylionem adresów URL (i znacznie większą liczbą linków), a zobaczycie, co Majestic stara się zmapować.
Interpretowanie High Level Metrics (Trust Flow i Citation Flow)
Przed zbadaniem wskaźników Topical Flow warto najpierw wyjaśnić różnicę między Citation Flow a Trust Flow. Citation Flow zaczyna się od numeru dla każdego znanego nam adresu URL, w oparciu o liczbę referring domains do każdego adresu URL. Wtedy zaczynamy obliczenia. Majestic nie wyjaśni ich w pełni, ale jeśli jakaś strona ma dwa linki wychodzące, część wartości przepływa przez link A, a część przez link B. Nie dokładnie tak to działa, ale dość uproszczony sposób wyjaśnia główną zasadę. W efekcie daje to wynik numeryczny dla każdej strony w Internecie, która następnie jest zamieniana na wskaźnik zawierający się pomiędzy 0 a 100. Nie jest to linia prosta, bo gdyby nią była, niemal każda strona aż do 99 byłaby spamem. Spróbujemy wyobrazić to sobie dzięki klockom Lego:
Wyobraźcie sobie, że każdy klocek Lego 1×1 reprezentuje stronę internetową. A potem wyobraźcie sobie, że powyższa pidamida reprezentuje cały wszechświat stron internetowych. Te na samej górze mają najwyższy Citation Flow (w zakresie 90–100), a te w dolnej warstwie mają Citation Flow znacznie niższy (zakres 0–10). Diagram służy jedynie do zilustrowania sytuacji… zanim ktoś mi wytknie, że jest tam za mało warstw. Ale na szczycie piramidy macie 4 strony, a na dole jest ich 32×32=1024!
Trudno jest dostać się na szczyt.
Trust Flow to takie samo narzędzie obliczeniowe jak Citation Flow, ale my tylko ZACZYNAMY zajmować się domenami, o których wiemy, żeby były stworzone i zarządzane przez ludzi. Nie będę się wdawał w szczegóły na temat tego, w jaki sposób te strony pierwotnie wybrano, ale są ich setki tysięcy i wszystkie zostały ocenione. O diagramie na górze strony możecie myśleć jak o „niebieskich“. Z matematycznego punktu widzenia „losowy“ świat tworzenia linków, Trust Flow i Citation Flow powinny zacząć upodabniać się do siebie. W rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje, bo bardzo wiele linków zostało stworzonych przez maszyny. To dlatego wzrost Citation Flow bez odpowiadającego mu wzrostu Trust Flow może zostać oznaczone czerwoną flagą, kiedy weźmiemy pod uwagę jakość linku.
Interpretowanie wskaźników Topical Flow
Przejdziemy teraz do bardziej szczegółowej metodologii Topical Trust Flow. Jeżeli powrócicie do grafiki powyżej, możecie zauważyć, że jeżeli strony niebieskie dotyczą tenisa… to strona zielona prędzej będzie poświęcona tenisowi niż strona pomarańczowa. Ponieważ Majestic może zidentyfikować KILKA wiarygodnych stron poświęconych tenisowi, algorytm może wykorzystać podobne obliczenia matematyczne co algorytm Trust Flow do propagowania informacji o tym, jak wpływowa jest ta strona o tenisie poprzez różne linki w Internecie. I znowu, punkt kulminacyjny osiągamy w wyniku dla każdej strony „jak bardzo wpływowa jest ta strona, jeśli chodzi o tenis“, który następnie zamieniamy na wynik z przedziału 0–100, aby pomóc ludziom zinterpretować te dane.
A teraz kilka pytań. Ten post pojawił się dlatego, że Andreas wysłał prośbę o pomoc na stronie Cuponation.com, pytając: Czy liczby mogą jakoś być do siebie dodane, tak aby stworzyć liczbę całkowitą? Odpowiedź brzmi: Nie. Aby zrozumieć powody, wrócimy do klocków Lego. Tym razem porównajmy dwa różne tematy z formularza piramidy Lego:
Strony o komputerach
O wiele mniej stron poświęcono tenisowi niż (powiedzmy) komputerom. Tak więc wynik w zakresie 0–100 korzysta z zupełnie innych objętości w podstawie algorytmów i możesz interpretować dane liczbowe poświęcone tenisowi w powiązaniu z innymi stronami o tenisie. Aby pomóc rozwiązać tę zagadkę, zakreślimy krąg wokół wyniki Trust Flow w narzędziu Site Explorer, aby podać przybliżony procent zaufania powiązany z każdą kategorią. Strona taka jak eBay, mająca wpływy w wielu kategoriach, wygląda jak tęcza, a tymczasem niemal cały wpływ strony takiej jak Moz.com ogranicza się do komputerów / Internetu / projektowania i rozwoju stron (SEO pasuje do tej ostatniej kategorii, ponieważ obecnie nie ma jeszcze odrębnej kategorii dla SEO). Jeżeli przesuniecie mysz nad kręgiem wokół wyniku Trust Flow po lewej, zobaczycie 91.21%:
Wyniki Topical Trust Flow nie są wyrażone w procentach! Moz.com ma wysoki Trust Flow – 65. Na prawie całe to Trust Flow składają się wpływy z kategorii projektowania i rozwijania stron, które stanowią podgrupę kategorii Internet, która z kolei jest podgrupą kategorii Komputery. Fakt, że Topical Trust Flow dla tej kategorii wynosi 64 (czyli blisko 65), jest jedynie przypadkowy. Z matematycznego punktu widzenia potrzeba by było nowych obliczeń, aby dowiedzieć się, jaki procent przyczynia się do ogólnego Trust Flow, co Majestic oszacował i co widać, kiedy najedzie się na podstawowy wskaźnik Trust Flow.
Kliknijcie na grafikę, aby zobaczyć interaktywne tematy (przykładowe dane dla profili na Twitterze)
Andreas zapytał jeszcze w tym samym mailu: „Macie KPI zwane SourceTopical_TrustFlow_Topic, na przykład referencje/edukacja albo zakupy/referencje. Co naprawdę oznacza KAŻDA z tych możliwych kategorii i jak je zdefiniowaliście?“ Znalazł te referencje w wyeksportowanych plikach, które udostępnia Majestic. Słowo „source“ [źródło] oznacza początkowy punkt linku. Link oczywiście potrzebuje dwóch adresów URL – jeden, z którego linkuje, i jeden, do którego linkuje. Topical_TrustFlow-Topic będzie jednym z 800 tematów, których dotyczą obliczenia matematyczne. Ponieważ jest ich trochę, porządkujemy je, tak więc „Referencje/edukacja“ będzie oznaczało kategorię najwyższego poziomu referencji i NIŻSZY poziom kategorii edukacji. W żadnym razie nie jest to system doskonały, ale jest nieporównywalnie lepszy od prób kategoryzowania stron i w efekcie (na co liczy Majestic), pomoże nam usprawnić naszą własną wyszukiwarkę. Tymczasem możecie z niego korzystać. Wprawdzie nie upowszechniamy pełnej listy tematów, jednak właściwie można zobaczyć grafikę „koncepcji“ tego pomysłu, którą jeden z naszych stażystów stworzył kilka lat temu (umieszczona powyżej).
Interaktywna grafika naprawdę pokazuje, ile jeszcze klocków Lego można dołączyć do obliczania jednego wyniki Topical Trust Flow w porównianiu z innym.
Prawdziwy trud zrozumienia
Mam nadzieję, że pomogłem Wam rozwiać niektóre tajemnice otaczające zwłaszcza Topical Trust Flow, ale również nasze dwa główne wskaźniki, Trust Flow i Citation Flow. Ale jest taki obszar Site Explorera, w którym nawet ja mam kłopot z interpretowaniem danych. Głowa mi tam paruje i piszę niezwykle trudne prośby o pomoc. Jeżeli ktoś umie to lepiej wyjaśnić, chętnie zobaczę proponowany tekst w komentarzach. O ból głowy przyprawia zakładka Topics w Site Explorerze. Oto przykład:
(Po lewej: Zakładka Topics dla NASA. Wkładka: zakładka podsumowania dla NASA.)
Może być naprawdę trudno pojąć, dlaczego najwyższy Topical Tust Flow NASA w zakładce Topics, czyli Nauka/Astronomia, wynosi 78, a w zakładce podsumowania (wkładka) jest to zaledwie drugi co do popularności temat z wynikiem 85, za Nauka/Technologia z wynikiem 91. Czasem głowa od tego boli. Dlaczego tak się dzieje? Zachodzi tu wiele czynników i znów musimy zrozumieć, że to ja z porównywaniem jabłek i pomarańczy. Wkładka (85) przedstawia siłę strony NASA w temacie Nauka/Astronomia. Zakładka Topics (78) pokazuje skumulowaną siłę stron internetowych LINKUJĄCYCH DO NASA w temacie Nauka/Astronomia. Ponieważ NASA ma większy autorytet niż większość linkujących do niej stron, zawartość jej własnej witryny internetowej i sposób, w jaki linki wewnętrzne rozprzestrzeniają informacje na własnym portalu, mogą znacząco zmienić wynik. Ten efekt to dodatek do kwestii wielkości przy klockach Lego.
Jednym ze sposobów interpretowania tego jest zrozumienie, że linki mają URL początkowy i URL końcowy. Jeżeli strona poświęcona tenisowi linkuje do strony o astronomii, nie zmniejsza to wpływu w astronomii strony docelowej, lecz większa ogólny Trust Flow strony. W efekcie strona jest mocniejsza, dlatego nie wszystkie linki wychodzące będą miały ten sam kontekst czy wartość co linki wchodzące.
Oszałamiające? W takim razie możecie teraz przyjrzeć się trzem kolumnom po prawej. Dlaczego w kolumnie 1 napisano 2,4 miliona, kolumna 2 mówi 27,7 miliona, a kolumna 3 pokazuje zaledwie 14,5 tysięcy? Otóż dlatego, że istnieją 2,4 miliony stron linkujących do NASA, które same w sobie mają Topical Trust Flow w kategorii Astronomia. Jednakże, gdy spojrzymy na poziom domeny, 27 milionów domen linkuje do NASA, mając JAKIŚ Trust Flow w kategorii Astronomia, nawet jeśli nie wszystkie pojedyncze linki mają Trust Flow w kategorii Astronomia. Co więc jest w kolumnie 3? Jest to podzbiór kolumny 1… liczba domen składających się na wynik kolumny 1.
Do zapamiętania
- We wskaźnikach przepływu nie chodzi o „ranking widoczności“ czy nawet „liczbę linków“ do strony. Są one znacznie bardziej podstawowe i wynikają z algorytmu iteracyjnego.
- Wskaźniki Topical Flow pomagają określić, jak wpływowa jest strona albo witryna dla danego tematu. Dana strona może być wpływowa w wielu dziedzinach, ale wynik w zakresie 0–100 porównuje ją z innymi stronami czy witrynami internetowymi zajmującymi się tym samym tematem. Nie porównują bezpośrednio z wynikami dotyczącymi innych tematów na tej samej stronie.
- Na pewno zgodzicie się, że matematyka to skomplikowana rzecz. Obecnie obliczenie tych wyników zajmuje około 24 godzin. Surowe dane możemy dostarczyć szybciej, ale nasi klienci płacą za pogłębione informacje.
- Topical Trust Flow linku jest nieco mylący. To URL (albo witryny), które mają Flow Metrics, tak więc link musi łączyć dwa różne punkty z dwoma różnymi zestawami Flow Metrics.
Również warte zapamiętania
Ta wizualizacja wskaźników przepływu stworzona z klocków Lego pomaga również zrozumieć inne nieporozumienie, a mianowicie: dlaczego nie można porównywać Flow Metrics subdomeny z root domain albo wynikiem Flow Metric poziomu strony. Klocki są zupełnie inne. Często zarzuca nam się, że Majestic pokazuje tak wiele różnych wariacji Flow Metric. Ale one wszystkie są ważne i użyteczne, pod warunkiem że zawsze porównujemy podobne do siebie rzeczy.
Inne artykuły na temat Flow Metrics:
Jeżeli wolicie posłuchać, jak któryś z ambasadorów naszej marki mówi o wszystkim, co związane z Flow Metric, przyjrzyjcie się tym trzem filmów wideo zalinkowanym poniżej:
Jak używać i zrozumieć Topical Trust Flow
Jak zrozumieć i używać wskaźników przepływu
Tworzenie linków z Topical Trust Flow
- Nowa funkcja: Linki wychodzące i aktualizacja języków - October 26, 2017
- Nowość: Wskaźniki linków wychodzących, tytuły i nie tylko - October 16, 2017
- Majestic i SEMRush łączą siły - October 11, 2017
W jaki sposób mogę zarządzać w sposób prawidłowy wskaźnikiem “trust flow” swojej strony – w jaki sposób mogą ją wiązać z konkretną tematyką?
November 3, 2017 at 10:30 pmMożesz zarządzać swoim Trust Flow analizując jakość linków przychodzących i ich tematyki – sprawdzając jak została zakwalifikowana strona z której pochodzą te linki. Najprostszy sposób to analiza w Site Explorer, a więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego kanału YouTube w filmach o Flow Metrics ( mamy polskie napisy) https://www.youtube.com/playlist?list=PLOr75FiG9ta1wZ09Z2fxKLw7HLMNrMUYS
November 29, 2017 at 12:36 pm