19 czerwca w Starej Zajezdni w Krakowie zgromadziło się ponad 500 miłośników SEO i SEM. Podczas 12 edycji semKRK BIG na scenie wystąpiło 12 prelegentów, wydarzenie wspierało kilkunastu partnerów i sponsorów, a wszystko odbywało się w niepowtarzalnej, barcampowej atmosferze. Networking, solidna dawka wiedzy i mnóstwo inspiracji – tak w skrócie wyglądało semKRK. 

Podczas wydarzenia mogliśmy usłyszeć aż 12 prezentacji na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Zostały rozdane także nagrody semKRK awards, przyznawane w trzech kategoriach: Najlepsza kampania SEO, najlepsza kampania Google Ads i najlepsza kampania e-commerce. Jakie tematy poruszyli prelegenci i czego mogliśmy dowiedzieć się podczas semKRK? Poniżej znajdziecie skrótowy opis poszczególnych wystąpień. 

Stefan Chochlac: “Why & how to automate product ads on Google Search?”

Jako pierwszy na scenie semKRK wystąpił Stefan Chochlac z firmy BlueWinston. Stefan opowiedział o możliwościach automatyzacji kampanii produktowych Google Ads, podkreślając ogromny potencjał, który tkwi w polskim rynku e-commerce. Branża zakupów online liczby około 30 000 sklepów internetowych, z czego każdego roku powstaje około 1000 nowych sklepów, natomiast obrót w sklepach szacuje się na 50 mld złotych. W ramach wystąpienia skrótowo został także przedstawiony proces automatyzacji kampanii produktowej. Stefan podkreślał, że automatyzacja kampanii pozwoli nam osiągnąć bardzo dobre wyniki oraz zaoszczędzić cenny czas specjalisty. 

Kaspar Szymański: “Kary Google – jak je usuwać oraz jak ich unikać”

Kolejny na scenie pojawił się Kaspar Szymański, który przedstawił prezentację dotyczącą tego, jak usunąć kary od Google. Kaspar podkreślił, że należy skupić się na merytorycznych argumentach, którymi przekonamy Google, do tego, że podjęliśmy właściwe działania, by cofnięto nałożoną karę.

Prelegent zwrócił uwagę na to, że rodzajów kar może być kilkanaście i różny może być czas oczekiwania, kiedy nałożona kara wygaśnie. Dlatego najlepiej jak najszybciej podjąć działania naprawcze. Karę możemy odczuć jako spadek ruchu na pojedyncze słowa kluczowe, niekoniecznie na całą domenę. Natomiast oprócz domeny, filtrem mogą być objęte podstrony, subdomeny czy poszczególne pliki.

Paweł Gontarek – “Jak o(szukać) w Krakowie?”

Jako kolejny wystąpił Paweł Gontarek, który wygłosił prezentację na temat tego, jak przebudować serwis, aby uzyskać ruch z map Google. Paweł porównał dwie firmy, których strony były optymalizowane pod kątem zwiększenia widoczności. 

Oprócz konfiguracji podstron, powinniśmy także odpowiednio skonfigurować Google Moja Firma: do każdej lokalizacji należy przygotować odrębną wizytówkę Google Moja Firma. Musimy wybrać kategorię wizytówki, pamiętając o tym, że główna kategoria będzie równocześnie najważniejszym (najbardziej popularnym) słowem kluczowym, dobieramy również kategorię dodatkową. W każdej wizytówce Google Moja Firma powinien być wskazany landing page z docelowym miastem. 

Paweł Gontarek w trakcie prezentacji podkreślił także, że w ruchu z mapek bardzo istotną kwestią jest sezonowość, od której także będzie uzależnionych ruch. Warto też opisać na stronie punkty charakterystyczne, niedaleko których znajduje się nasze biuro np. w pobliżu Urzędu Skarbowego w Krakowie, odpowiadać na każdą, nawet najbardziej negatywną opinię, a także, zwłaszcza w przypadku restauracji, uzupełnić wizytówkę o zdjęcia przedstawiające biuro i otoczenie, drzwi z godzinami otwarcia, a także menu. W usłudze Google Moja Firma możemy również promować nie tylko produkty i usługi, ale także wpisy blogowe. 

Bartek Kaczmarczyk – “Pimp Yours Conversion Rate via Google Optimize. Case Studies oraz Tips And Tricks jak podnieść CR za pomocą testów A/B – Vol. 2”

Po krótkiej przerwie na scenę wyszedł Bartek Kaczmarczyk, który opowiadał o testach A/B i zwiększaniu współczynnika konwersji. Bartek opisywał przypadek testów dla klienta Versum, w których celem było m.in. zwiększenie ilości kont testowych zakładanych w ramach strony mobilnej. W wersji angielskiej strony w testach przeniesiono np. do topu przycisk CTA z napisem: “Try now”, czas trwania testu wyniósł 16 dni, przebadano ponad 4000 sesji. Ten drobny zabieg sprawił, że liczba przejść na formularz zwiększyła się o 40%, a liczba zakładanych kont testowych wzrosła o 204%. 

Podobny test przeprowadzono na stronie polskiej – do góry przeniesiono przycisk z napisem “Wypróbuj”. Przy takim samym czasie trwania i tej samej ilości przebadanych sesji, okazało się, że liczba przejść na formularz spadła o 9%, a liczba kont testowych o 11%. Dopiero zastosowanie nazwy “Przetestuj” na przycisku CTA pozwoliło uzyskać wzrost przejść na formularz o 35% i zwiększyć liczbę kont testowych o 72%. 

Martyna Zastrożna – “Dlaczego Google Analytics nie mówi prawdy o źródłach odwiedzin i jak to naprawić”

Jako kolejna na scenę semKRK wyszła Martyna Zastrożna. Na początku Martyna przedstawiła podział źródeł ruchu w Google Analytics, które prezentują się następująco: 

  • (direct)/(none) – wejścia bezpośrednie
  • organic – bezpłatny ruch z wyszukiwarek
  • Google/CPC – ruch pochodzących z kampanii Google Ads
  • referral – ruch pochodzący z linka na innej stronie
  • parametry UTM – kampanie (source, medium, campaign, content, term)

Podział, który wydaje się większości osób znany, posiada o wiele więcej zawiłości niż może się wydawać. Kiedy Google Analytics nie może rozpoznać źródła ruchu, przypisuje je automatycznie do kategorii (none), mogą więc trafić tam wszystkie:

  • linki w aplikacjach
  • linki w mailach
  • linki w komunikatorach i SMS-ach
  • linki w PDF-ach
  • przejścia ze stron HHTPS na HTTP
  • błędne przekierowania
  • niektóre skracarki
  • braki lub błędy w kodzie śledzącym

Aby lepiej analizować ruch, moglibyśmy skorzystać z wymiaru dodatkowego w postaci Sesji bezpośrednich, warto pamiętać jednak o tym, że Sesje bezpośrednie nie zawsze są sesjami bezpośrednimi, musimy więc wziąć to pod uwagę. Kolejnym pomysłem może być skrócenie czasu trwania kampanii, ta metoda niestety także nie sprawdziła się zbyt dobrze. Ostatnią, najlepsza opcją było dopisanie źródła referral w Google Tag Managerze.

Cezary Glijer – “Toksyczna Floryda”

Cezary Glijer przedstawił prezentację pod tytułem “Toksyczna Floryda”. Google rocznie wprowadza kilkaset zmian w swoim algorytmie, każda z aktualizacji ma jakiś cel, np. walkę ze spamem i treściami niskiej jakości. Cezary mówił o Update Broad Core Algorithm, czyli zmianie, która dotyczyła głównego algorytmu wyszukiwarki. W ramach core update’u Google może zmieniać wartości i wzajemne powiązania dla każdego z czynników. 

Zdaniem Cezarego zmiana mogła skutkować stratą widoczności lub niską jakością wyniku wyszukiwania, a więc stratą ruchu. Najbardziej na zmianach w czerwcu stracił Dailymail.co.uk, który stracił ponad 40% ruchu. W Polsce najbardziej ucierpiała kategoria zdrowotna, parentingowa i finansowa. Zyskały natomiast apteki internetowe.

Damian Sałkowski – “Zmieniające się SEO – nowe sposoby podejścia do tego, co znamy”

Kolejnym prelegentem był Damian Sałkowski z Senuto. Na początku Damian na przykładzie sklepu Empik, oszacował, że standardowa decyzja polegająca na zaleceniu stworzenia opisów do wszystkich produktów, mogłaby kosztować dany sklep prawie pół miliona złotych. Warto więc szacować koszty i zamiast tworzenia opisu do każdego produktu, przetestować najpierw np. 50 kategorii wybranych za pomocą odpowiednich narzędzi i sprawdzić rezultaty. 

Warto testować też: rich snippets, różne możliwości szablonów, formaty meta danych czy umiejscowienie treści. Damian podkreślił, że często te działania, które są już powszechne, okazują się mało skuteczne, dlatego warto szukać nowy rozwiązań, których nie stosuje jeszcze nasza konkurencja. 

Polecane narzędzia: RankScience, distilledODN, a/b ranking, CasualImpact, Google Analytics, Google Search Console, Senuto. 

Piotr Rudnicki – “Que sommes nous? Ou allons nous?”

Kolejny prelegent, czyli Piotr Rudnicki, mówił o specjalistach SEM, których pracę porównał do obrazu “Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” autorstwa Paula Gauguin’a. Prelegent przypomniał to, jak wyglądało środowisko pracy specjalistów w ostatnich latach oraz jak zmieniła się waga i znaczenie niektórych narzędzi. W ramach prezentacji wspomniał także o ostatnich zmianach w Google Ads – analizie aukcji, dzięki której możemy podnosić jakość reklam i porównujemy je do tego, co robi konkurencja. Piotrek polecał także korzystanie z narzędzia CRMint.

Paulina Wiktorska – “Czy kampanie YouTube rzeczywiście wpływają na wizerunek i rozpoznawalność marki?”

Następnie na scenie pojawiła się Paulina Wiktorska – w prezentacji próbowała udowodnić, czy kampanie YouTube rzeczywiście wpływają na wizerunek i rozpoznawalność marki. Paulina zaczęła od tego, że ponad 1 miliard użytkowników korzysta z YouTube, a co minutę przesyłanych jest ponad 400 minut nowych treści video. Aż 81% firm używa wideo jako narzędzia marketingowego. 

Paulina podkreśliła to, że wskaźnik KPI powinien być:

  • Mierzalny
  • Wyrażony prawidłowo
  • Określony we właściwy sposób
  • Wyznaczać dalsze działania

Do mierzenia skuteczności kampanii można wykorzystać narzędzie Brand Lift, które pomaga określić skuteczność działań wideo przy wykorzystaniu ankiet online. Na początku Google tworzy 2 grupy losowe: grupę eksperymentalną, czyli osoby, które widziały reklamy i grupę, która naszych reklam nie widziała. Następnie osobom z tych 2 grup wyświetla ankietę lub analizuje ich bezpłatne wyszukiwania. W ankietach mamy dostępne 4 typy pytań: rozpoznawalność marki, świadomość marki, rozważenie zakupu czy pozytywne nastawienie. Na taką kampanię powinniśmy przeznaczyć około 15 tys. zł.

Sławomir Czajkowski – “Tworzenie vs optymalizacja treści w oparciu o dane”

Sławomir Czajkowski, który na co dzień zajmuje się rozwojem Surfer SEO, był kolejnym prelegentem. Prelegent zwrócił uwagę, że nawet najlepszy content, do którego dostęp będzie utrudniony ze względu na słabą optymalizację, nie będzie konwertował. Oprócz oczywistych rkwestii, jak umieszczenie frazy w nagłówkach, czy title, warto pamiętać o doborze słów kluczowych, który nie będzie oczywisty – możemy to zrobić, zbierając zakres tematyczny, jaki chcemy uwzględnić w contencie, żeby pokazać algorytmowi Google, że także wpisujemy się w intencje użytkownika. 

Google Planner, sugestie Google, wyszukiwania powiązane – im więcej kroków od głównej frazy, tym bardziej komplementarna tematyka, ale jednocześnie tym bardziej rozmywa się nasza treść. Możemy również sprawdzić propozycje zapytań w YouTube, kontekst Wikipedii, pytania na Amazonie czy Quora (to rozwiązanie dobrze sprawdzi się zwłaszcza w pytaniach, do których nie opracowano szczegółowych odpowiedzi). 

Artur Strzelecki – “Rozwój sklepu internetowego za granicą”

Artur Strzelecki przedstawił możliwości rozwoju firmy na nowych rynkach zagranicznych. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Najbardziej podstawowym czynnikiem rankingowym jest tytuł – brak wprowadzenia zlokalizowanych tytułów sprawi, że będą się one wyświetlały w oryginalnym języku, co może odstraszyć potencjalnych kupujących. 

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie użytkownika jeszcze przed rozpoczęciem transakcji o tym, do jakich krajów przesyłamy nasze produkty oraz w jakich walutach użytkownicy mogą dokonać płatności. Teksty powinny być także tłumaczone przez specjalistów językowych, tak, aby nie występowały w nich błędy językowe. 

Aby uniknąć opóźnień wynikających z łączenia się użytkownika z serwerem, który znajduje w innej lokalizacji geograficznej, warto skorzystać z usługi Cloudflare. Pomoże ona wyeliminować opóźnienia wynikające z różnego umiejscowienia serwera i lokalizacji zapytania. 

Artur opowiedział także o przygotowaniu struktury serwisu, odpowiednim wyborze domeny, kierowaniu geograficznym, nagłówkach, hreflangach oraz dostosowaniu pod mobile. 

Łukasz Chwiszczuk – “Krótka historia o kampaniach, które nie konwertują”

Ostatnim prelegentem był Łukasz Chwiszczuk. Łukasz na podstawie wyników swojego klienta udowodnił, że GDN oraz YouTube mogą konwertować i to na bardzo wysokim poziomie. W trakcie wystąpienia zobaczyliśmy m.in. przykłady złych praktyk w reklamach na YouTube, które nie powinny być powielane. Jako przeciwwagę Łukasz pokazał przykłady ciekawych kreacji, które mogły zainteresować odbiorców już w trakcie pierwszych 5 sekund. Prelegent polecił także, aby skorzystać z takich możliwości jak targetowanie reklam do rodziców dzieci w danym wieku i dokładne odczytywanie naszej lokalizacji przez Google. Możemy także użyć naszej listy odbiorców z YouTube w Google Display Network.

Podczas tej edycji semKRK #12 BIG zostały także rozdane nagrody semKRK Awards. Nagrody otrzymali:

Nagrody semKRK awards za najlepsze kampanie otrzymali:

🔥 Najlepsza kampania SEO

🥇 1 miejsce: Whites – „Konsekwentna strategia i model współpracy oparty o partnerstwo – dwa filary sukcesu SEO”

🥈 2 miejsce: Oponeo – „Zaparkuj w topach, czyli jak przeprowadzić skuteczną kampanię CM”

🥉 3 miejsce: Sempai & innogy Polska – „Techniczne SEO i komunikacja marketingowa kluczem w generowaniu leadów z wyników organicznych”

Finaliści:

Netim.pl – „Czy zawsze budżet na SEO jest wyznacznikiem jakości”

Xann Marketing – „Wpływ reputacji strony na wzrost pozycji”

🔥 Najlepsza kampania Google Ads

🥇 1 miejsce: AdPeak i Pracuj – „Big Data, skrypty i automatyzacja, czyli zacznij to robić, zamiast wciąż tylko o tym opowiadać”

🥈 2 miejsce: PromoTraffic #GrowWithUs & Rolmarket – „Plony większe o 36% nawożone danymi”

🥉 3 miejsce: Sempai & Edomator – „Zastosowanie zaawansowanej automatyzacji w kampaniach PLA”

Finaliści:

AdLike – „Proste i efektywne rozwiązania zwiększające sprzedaż sklepu MyjeZeby.pl”

Ideo Force – „Zwiększanie sprzedaży dla Senso-Rex LTD”

🔥 Najlepsza kampania e-commerce

🥇 1 miejsce: PromoTraffic #GrowWithUs – „Ekspansja 22 rynków dopasowana strategia, automatyzacja działań i Machine Learning”

🥈 2 miejsce: Adequate – „Jak rosnąć, gdy jest się liderem rynku”

🥉3 miejsce: Sempai & Orteo – „2-krotny wzrost przychodów z reklam PLA z wykorzystaniem CSS Sempai Shop”

Finaliści:

Agencja WHEN – marketing internetowy – “Case study – Perfumeria Euforia”

Grupa TENSE – „Z 55k do 80k sesji + 1,5k więcej fraz w top10 w rok, czyli jak ujarzmić sklep z militariami z cyklicznie generującymi się błędami SEO”

Justyna Mądro DevaGroup Autor: Justyna Mądro, DevaGroup

Comments

Comments are closed.

THANK YOU!
If you have any questions in the meantime, please contact help@majestic.com
You have successfully registered for a Majestic Demo. A Customer Advisor will contact you shortly to schedule a suitable time to connect.