Kilka ostatnich lat w branży SEO było bardzo dynamicznych. Częste update’y algorytmu, ciągłe zmiany w Google, dodawanie przez Google nowych funkcjonalności oraz wytycznych, a także rozwój sztucznej inteligencji i coraz mocniejsze przywiązywanie wagi do kwestii UX-owych w znacznym stopniu odmieniły rynek SEO na całym świecie. Każda z tych zmian wprowadzała mniejsze lub większe zawirowania, które powodowały zamieszanie w wynikach wyszukiwania. Byliśmy w tym czasie świadkami zarówno dużych spadków wielkich brandów, jak i potężnego rozwoju małych firm. W dzisiejszym artykule krok po kroku omówimy najciekawsze wydarzenia z branży SEO, które miały miejsce od początku tego roku. Na koniec rozważymy również, co jeszcze może nas czekać w 2023. Zapraszamy do dalszej lektury!
Styczeń 2023 w branży SEO
Nowy rok w branży SEO zaczęliśmy stosunkowo łagodnie. Na początku stycznia otrzymaliśmy od Google sporą porcję aktualnych wytycznych, które mówiły chociażby o pliku robots.txt i jego wpływie na indeksowanie treści, a także o Merchant Listing Experiences. Google wprowadził również zmiany w kontekście możliwości słuchania podcastów z poziomu samej wyszukiwarki oraz zaktualizował wytyczne dla obrazków w Google Discover. Nie były to jednak żadne radykalne zmiany.
Pod koniec miesiąca wydarzyło się jednak coś, co na stałe zmieniło postrzeganie branży SEO oraz rozumienie algorytmów wyszukiwarek. Mowa oczywiście o ogromnym wycieku kodu źródłowego w wyszukiwarce Yandex. Bardzo szybko rozpoczęły się zakrojone na szeroką skalę analizy, które wskazały znacznie większą liczbę czynników, które mają wpływ na ranking domeny w wynikach wyszukiwania. Był to zdecydowanie przełomowy moment dla całej branży.
Luty 2023 w branży SEO
Luty powitał nas nowościami w Google Search Console. Mowa tutaj przede wszystkim o nowym raporcie zawierającym informacje na temat indeksowania filmów na naszych stronach internetowych. Jest to kolejny element, który pozwala na dokładniejsze analizowanie i odczytywanie ewentualnych problemów z indeksacją tego typu treści.
W kolejnych dniach lutego Google oficjalnie odniósł się do zagadnień związanych z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję i przedstawił nam zalecenia odnośnie do korzystania ze statusów 403 oraz 404 jako sposobu na ograniczanie liczby żądań i spowolnienia indeksowania przez boty Google. W tym miejscu warto zaznaczyć, że opisy poszczególnych zmian w algorytmie oraz oficjalne wytyczne Google można znaleźć na blogu Centrum wyszukiwarki Google. Serdecznie polecam korzystanie z tego źródła jako bazy aktualnej i podstawowej wiedzy na temat zmian w Google.
Kolejne tygodnie lutego to znów zmiany w narzędziu Search Console. Tym razem Google postanowił wprowadzić poprawki w zakresie zbiorczego eksportowania danych, a także zarządzania użytkownikami oraz ich uprawnieniami. Były to zdecydowanie istotne i warte odnotowania zmiany, szczególnie dla wszystkich tych, którzy korzystają z tego świetnego narzędzia.
Wspominając luty tego roku, nie sposób pominąć oficjalne ogłoszenie przez Google powstania chatu bazującego na AI. BARD, bo tak się ma on nazywać, jest oparty o model językowy LaMDA. Informacja o jego wdrożeniu wywołała burzę w środowisku i zmusiła do zadania sobie pytania, jaka przyszłość czeka branżę SEO.
Zaledwie kilka dni po ujawnieniu tak istotnej informacji światło dzienne ujrzała aktualizacja algorytmu. Dotyczyła ona opinii o produktach, a jej zadaniem było nagradzanie witryn, które mają opinie wysokiej jakości mogące wpływać na decyzje użytkowników wyszukiwarki.
Marzec 2023 w branży SEO
Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w marcu tego roku było wdrożenie March 2023 Core Update. Aktualizacja ruszyła 15 marca, a jej pełne wdrożenie trwało około dwóch tygodni. Standardowo, jak to ma miejsce w przypadku wszystkich Core Update, Google nie podał oficjalnych i pewnych informacji na temat aktualizacji oraz tego, czego mogła ona dotyczyć. Jak to zwykle przy zmianach w algorytmie bywa, tak marcowy Core Update wprowadził zamieszanie w wynikach wielu domen w internecie.
Oprócz tego w marcu działo się sporo w Search Console. Na blogu Centrum pomocy wyszukiwarki pojawił się wpis będący zarazem instrukcją do łączenia danych z GSC z Looker Studio. Jest to całkiem spora paczka przydatnych informacji dla osób, które chcą analizować dane z Search Console nieco szerzej i dokładniej. W tamtym czasie Google oficjalnie ogłosił również wprowadzenie zbiorczego eksportu danych, czyli nowej funkcji, która umożliwia regularne eksportowanie danych z Search Console do Google BigQuery.
Ponadto o nowe dane rozbudowano informacje na temat sprzedawców w Search Console. Dzięki temu możemy wyciągnąć jeszcze więcej danych oraz wniosków, które wynikają z podstawowych analiz w tym narzędziu.
Kwiecień 2023 w branży SEO
Kwiecień był kolejnym dynamicznym i wnoszącym sporo zmian miesiącem. Wszystko zaczęło się od aktualizacji raportów Core Web Vitals w Google Search Console, które od tego momentu prezentują więcej danych, co było możliwe przez zwiększenie liczby adresów URL, które były na bieżąco analizowane pod kątem wspomnianego CWV. Było to szczególnie ważne dla osób, które chciały maksymalnie optymalizować swoje witryny z uwzględnieniem tych wskaźników oraz parametrów.
W połowie kwietnia sporo zadziało się w zakresie prezentacji wyników wyszukiwania oraz ich poszczególnych typów. Na pierwszy ogień poszły materiały wideo, które są teraz wyświetlane w formie miniatur obok wyników wyszukiwania. Google odszedł całkowicie od prezentowania miniaturek filmów w ramach konkretnych SERPów. Drugą zmianą było dodanie rozszerzenia informacji na temat zwrotów produktów. Wcześniej z poziomu wyszukiwarki dostępna była cena produktu, a po zmianie dołączyły do nich informacje o dostawie i zwrotach.
Istotnym wydarzeniem była również informacja o zrezygnowaniu z niektórych systemów rankingowych, czyli: Page experience, Mobile friendly, Page speed i Secure site. Wprowadziło to niemałe zamieszanie w branży i nasunęło wiele dodatkowych pytań, jak np. to, czy te czynniki w rzeczywistości były kiedykolwiek brane pod uwagę.
Maj 2023 w branży SEO
Ten wiosenny miesiąc przyniósł nam słoneczną pogodę oraz wiele ciekawych wydarzeń w branży. Na pierwszy ogień poszedł wpis na blogu Centrum Pomocy Google, który obejmował temat używania atrybutu x-default w hreflangach. Chodzi tutaj oczywiście o określenie domyślnej wersji językowej dla użytkowników, dla których nie mamy opracowanych treści w ich języku. Na blogu możemy znaleźć kilka przydatnych i praktycznych porad na temat prawidłowego zastosowania wspomnianego atrybutu.
Kolejnymi nowościami była zapowiedź zmian w podstawowych wskaźnikach internetowych. Ma ona obejmować podmianę wskaźnika FID na INP, który będzie mierzył interakcje do kolejnego wyrenderowania strony. Zmiana ta ma zostać wprowadzona dopiero w 2024 roku, jednak pierwsze raporty INP w narzędziu Google Search Console pojawiły się już miesiąc później.
W maju Google działał dużo w zakresie AI oraz aktualizacji dokumentacji. W przypadku sztucznej inteligencji mowa tutaj o wprowadzaniu nowych funkcjonalności bazujących na wspomnianym AI, a także o oficjalnym przedstawieniu chatu BARD, który na razie ma być dostępny dla około 40 języków i mieć możliwość integracji z innymi narzędziami od Google.
Jeśli chodzi natomiast o zmiany w dokumentacji, to szczególnie skupiono się na aktualizacjach zagadnień związanych z nazwami witryn w wyszukiwarce, a także z wpisami na temat powiązań Search Console z innymi usługami. Z pewnością warto odświeżyć swoją wiedzę, korzystając z aktualnej wersji dokumentacji.
Czerwiec 2023 w branży SEO
Czerwiec to nie tylko początek wakacji, ale również czas sporych zmian w Google. Na początku miesiąca otrzymaliśmy od Google poradnik na temat konfigurowania raportów danych przy użyciu BigQuery i bazujących na informacjach z Search Console. Dzięki zawartym tam tipom jesteśmy w stanie skutecznie optymalizować zbiorowy eksport danych, co będzie z pewnością bardzo przydatne dla osób, które pracują przy dużych witrynach.
W czerwcu ogłoszone zostało również ulepszenie raportu widoczności, który jest dostępny w Search Console. Mowa tutaj dokładnie o raporcie dotyczącym indeksowania filmów, dzięki któremu jesteśmy w stanie jeszcze skuteczniej diagnozować i usuwać problemy techniczne występujące na naszej stronie, a mające wpływ na problemy z indeksacją tego typu treści. To nie koniec czerwcowych zmian w GSC. Pojawił się tam już zapowiedziany wcześniej raport dotyczący nowego, podstawowego wskaźnika internetowego – INP.
Google oddał również do dyspozycji użytkowników nową wersję formularza, która pozwala na zgłaszanie spamu, phishingu i złośliwego oprogramowania. Jest to kolejny krok wyszukiwarki w kierunku jeszcze lepszego wyłapywania stron niebezpiecznych lub prezentujących treści o bardzo niskiej jakości i użyteczności. Formularz został rozbudowany, a przy okazji stał się teraz bardziej czytelny i przyjazny dla użytkownika.
W połowie miesiąca pojawiła się również informacja, że premiera czatu BARD w Europie zostanie opóźniona. Zamieszanie to jest wynikiem problemów z ochroną prywatności, która według Unii Europejskiej nie spełnia najnowszych norm oraz wytycznych. Musimy więc poczekać na konkretne analizy oraz informacje o nowym terminie wdrożenia tej ciekawej funkcjonalności.
Czego możemy się spodziewać w niedalekiej przyszłości?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Google w ostatnich miesiącach przyzwyczaił nas do bardzo dynamicznego rozwoju wyszukiwarki oraz pojawiania się nowych funkcji pobocznych. Kolejne miesiące z pewnością nadal będą upływać pod znakiem kolejnych update’ów, wdrażania nowych rozwiązań i zainteresowania branży kwestiami AI.
Źródła najnowszej wiedzy o SEO to nie tylko oficjalne komunikaty zamieszczane przez Google. Podczas wielu eventów i konferencji specjaliści z całej Polski, a czasem nawet spoza jej granic, spotykają się, by wymieniać się doświadczeniami, opiniami i wnioskami. Warto brać w nich udział, poznawać niestandardowe rozwiązania i zdobywać wiedzę od innych specjalistów z branży.
Autor artykułu
Leszek Urban
Senior SEO Specialist w DevaGroup
Odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów, optymalizację stron internetowych klientów oraz ich weryfikację pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat motoryzacji, nowych technologii, muzyki, podróży oraz piłki nożnej.
- Personalized Search – czy personalizacja wyników wyszukiwania przez Google wpływa na wyniki SEO? - November 14, 2024
- Tajna broń marketera – analityka uruchomiona z poziomu CDN - October 31, 2024
- Pozycjonowanie long tail – czym są i jak wykorzystać frazy długiego ogona? - October 22, 2024
Ciekawe, jakie niespodzianki w SEO przyniesie druga połowa roku. Zarówno specjaliści do spraw pozycjonowania, jak i właściciele firm czekają z niecierpliwością, w końcu promocja w sieci to bardzo dynamiczny proces.
July 29, 2023 at 8:43 pm