Strategie content marketingowe to idealna baza do wielu dalszych działań. Zrozumienie, jak skutecznie używać treści do promowania biznesu, a jednocześnie tworzyć materiały wartościowe dla SEO, jest bardzo ważne. Takie podejście pozwala na wykorzystanie na wiele sposobów już istniejących materiałów bez konieczności czasochłonnego i kosztownego tworzenia nowych całkiem od zera.
Połącz strategie SEO ze strategiami content marketingowymi
Często strategie content marketingowe tworzy się w oderwaniu od działań SEO, co jest dużym błędem. Tworzenie treści bez wsparcia specjalisty SEO z doświadczeniem w analizie fraz i ich intencji, weryfikacji kanibalizacji fraz czy duplikacji treści, w efekcie powoduje przygotowanie materiałów, które nie zaowocują wzrostem widoczności ani pozycji.
Jednocześnie pojawia się możliwość, że systematycznie będą powstawać bardzo podobne teksty przez ponownie opisywanie tego samego tematu, który już był poruszany kilka miesięcy wcześniej. Inną opcją, przy braku współpracy, jest tworzenie artykułów na frazy przypisane do grup produktowych czy usługowych, co wpisuje się w kanibalizację fraz i może skutkować skierowaniem klienta na podstrony nieodpowiadające jego potrzebom. Dodatkowo jest to marnowaniem budżetu na tworzenie treści, które nie przyniosą efektu, jak i na powielanie działań. Jak więc do tego podejść, aby połączyć te dwa aspekty i jednocześnie nie przepalać budżetu?
Przeczytaj także: Jak dobierać tematy do bloga, by uniknąć kanibalizacji?
Przede wszystkim podstawą będzie audyt contentu pod kątem SEO, który wskaże obszary wymagające poprawy i optymalizacji. W ten sposób dowiesz się, nad jakimi podstronami należy pracować i czy trzeba dla nich przygotować treści od zera, bo po prostu ich nie ma, czy może wystarczy optymalizacja istniejących. Oprócz tego, w trakcie analizy okaże się, jakie podstrony związane z ofertą powinieneś utworzyć np. nowe szczegółowe podkategorie produktowe lub usługowe. Audyt wskaże także, czy istnieje obszar związany z poradami / bazą wiedzy do zagospodarowania, jeśli jeszcze nie masz aktualności lub bloga. Z drugiej strony, jeżeli już masz taką sekcję, to specjalista SEO podpowie, które teksty warto zoptymalizować i odświeżyć. Dodatkowo zaplanuje także linkowanie wewnętrzne. W zależności od wielkości serwisu na taką analizę potrzeba od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by realizować audyt etapami i systematycznie pracować nad strategią contentową.
Oznacza to, że specjalista SEO przekaże bazę w postaci grup fraz, na które warto przygotować treści, bo to przełoży się na większą widoczność strony w internecie. Na bazie takich wyników zespół content marketingowy będzie mógł zaplanować, kiedy i jakie treści powstaną oraz jak je promować w internecie. Specjalista SEO może wspomóc zespół content marketingowy także i na tym etapie, przygotowując szczegółowe wytyczne do tekstów – nagłówki, listę fraz do użycia w treści oraz sugestie linków wewnętrznych.
Treści są nie tylko pod SEO
Prowadząc biznes w internecie, trzeba być świadomym zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkunastu lat i jakie wciąż zachodzą. Przede wszystkim w zakresie SEO znacznie zmieniło się podejście do tworzenia tekstów. Kiedyś wystarczyło, by opisy zawierały dużo fraz, dzisiaj treść ma nieść także wartość dla użytkownika. Z tego względu obecnie coraz większe znaczenie ma tworzenie opisów produktów i usług, które, obok optymalizacji pod SEO, jasno komunikują szczegóły oferty.
Dla sklepu może to być skład materiału bluzki, informacje o stylu, w jakim została zaprojektowana, z czym można ją nosić oraz na jakie okazje. W przypadku projektowania wnętrz „pod klucz” będzie to wyszczególnienie etapów, na jakich będzie przebiegać współpraca z klientem i co konkretnie zostanie wykonane w ramach każdego z nich. W ten sposób potencjalny klient wie, co konkretnie jest mu oferowane.
Tworzenie takich unikalnych dla danego biznesu podstron ze szczegółowymi opisami z uwzględnieniem wytycznych SEO sprawi, że z punktu widzenia SEO strona będzie dopracowana i oryginalna. Natomiast poza tymi aspektami takie podejście przełoży się na pozytywny odbiór marki i jej wyróżnienie się na tle konkurencji.
Jak wykorzystać treści w promocji biznesu?
Wyjaśniliśmy już, dlaczego treści pod SEO są wartościowe – możemy więc przejść dalej i pokazać, jak je wykorzystać. Zaraz obok przekonania o nijakości tego typu opisów funkcjonuje drugie – że są one tylko dla Google’a. Podejście to sprawia, że marnuje się spore zasoby finansowe i czasowe.
Treści przygotowane jako opisy usług czy produktów i kategorii produktowych można później wykorzystywać także do innych działań marketingowych. Przede wszystkim na ich bazie warto tworzyć posty do mediów społecznościowych czy opisy do newsletterów. Informacje z oferty mogą także posłużyć do przygotowania materiałów drukowanych, oczywiście po weryfikacji ich aktualności.
Oprócz tego istniejące już teksty, przede wszystkim blogowe / poradnikowe, można wykorzystać przy tworzeniu e-booków. Wówczas wystarczy je zaktualizować, dopisać to, czego brakuje, przygotować materiały graficzne – i gotowe. Wcale nie trzeba wszystkiego pisać i tworzyć od zera. Poradniki stanowią też bardzo dobrą bazę do scenariusza filmu na YouTube. Gotowy film możesz wstawić do tekstu, a jego fragmenty wykorzystać do promocji w mediach społecznościowych np. jako Shortsy czy rolki.
Natomiast zarówno opisy oferty, jak i treści z bloga, to świetne materiały na infografiki. Wstawione w artykuł dopełnią go wizualnie, a jednocześnie mogą pojawiać się w Grafice Google czy stać się częścią strategii link baitingu.
Podsumowując, łączenie doświadczenia i wiedzy specjalistów SEO oraz specjalistów od content marketingu pozwoli uniknąć wielu problemów oraz przepalania budżetu. Współpraca ta, w perspektywie długoterminowej, przełoży się na wzrost widoczności strony w internecie, a także na lepsze postrzeganie marki.
Autorka tekstu
Magdalena Kościółek
SEO Associate & Content Specialist w DevaGroup
Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.
- Personalized Search – czy personalizacja wyników wyszukiwania przez Google wpływa na wyniki SEO? - November 14, 2024
- Tajna broń marketera – analityka uruchomiona z poziomu CDN - October 31, 2024
- Pozycjonowanie long tail – czym są i jak wykorzystać frazy długiego ogona? - October 22, 2024