Strona główna odpowiada za pierwsze wrażenie użytkowników, komunikuje misję i wartości firmy, prezentuje ofertę. Co więcej, stanowi centrum witryny, wokół którego zgromadzone są inne ważne sekcje. Zadaniem strony głównej jest także zachęcenie odbiorców do dalszej eksploracji, pokazanie, że firma jest godna zaufania. Wszystko to składa się na jeden wniosek: optymalizacja strony głównej i wdrożenie przydatnych dla odbiorców elementów to podstawa. A o czym dokładnie mowa? Dziś weźmiemy pod lupę 10 kluczowych kwestii. 

Optymalizacja strony głównej 

W zależności od branży, oferty, grupy docelowej czy celów e-marketingowych strona główna będzie wyglądała nieco inaczej. W przypadku e-commerce z ubraniami dla kobiet pierwsze skrzypce będą grały inne elementy niż na stronie kliniki medycyny estetycznej. Home page kliniki to przede wszystkim jasne opisy zabiegów, opcja rezerwacji konsultacji, informacje na temat specjalistów. Sklep internetowy to przede wszystkim wyszukiwarka produktów, warunki zwrotów i formy dostawy. Właśnie dlatego projekt strony głównej należy poprzedzić dokładnym researchem, analizą grupy docelowej i zachowania użytkowników na stronie. 

Możemy jednak wyróżnić kilka podstawowych elementów, które powinny znaleźć się na stronie głównej każdej firmy. 

  1. Logo 

Logo to symbol firmy, sposób na jej identyfikację oraz istotny punkt styku marki z odbiorcą. Dzięki logo wyróżnisz się na tle konkurencji, pokażesz charakter i wartości swojego biznesu. Właśnie dlatego ów symbol powinien znaleźć się na stronie www Twojej firmy – najlepiej w lewym górnym rogu. 

Umieszczenie logo w odpowiednim miejscu to dopiero połowa sukcesu – musi ono spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinno wyglądać estetycznie, być wyraźne i mieć odpowiednie wymiary. 

  • Za duże logo przyćmi inne ważne elementy na stronie www i nie będzie dobrze się prezentować.
  • Zbyt małe może okazać się nieczytelne, zwłaszcza jeśli zawiera element tekstowy. 
  • Skalowalność to kolejna kwestia. Logo powinno dobrze wyglądać na różnych urządzeniach (smartfonach, tabletach, komputerach). Istotne, by było czytelne bez względu na rozdzielczość ekranu. 
  • Logo musi być także estetyczne i współgrać z innymi elementami na stronie głównej. 
  • Jeśli umieścisz logo w lewym górnym rogu (lub w innej sekcji strony), nie ma potrzeby, aby widniało także na sliderze, elementach graficznych czy w innych miejscach na stronie głównej. Pamiętaj, by mądrze zarządzać przestrzenią i wykorzystać ją do skutecznej promocji różnych elementów, które tworzą Twoją markę. 
  1. Nagłówek H1

Kolejny element to nagłówek H1, czyli tytuł strony głównej. Powinien być zoptymalizowany w taki sposób, by użytkownicy nie mieli wątpliwości co do tematyki witryny, a roboty Google mogły ją prawidłowo zaindeksować. 

Tak samo, jak logo, nagłówek powinien spełniać kilka warunków. Jakich? 

  • Musi być konkretny, przekazywać jasną, w pełni zrozumiałą informację – potencjalny klient nie ma czasu ani ochoty, by zastanawiać się, co masz na myśli. Stwórz więc nagłówek, dzięki któremu odbiorca od razu będzie wiedział, jakie usługi lub towary proponuje Twoja firma. 
  • Nagłówek nie powinien zawierać pustosłowia, komunikaty typu: Kompleksowe usługi w niskiej cenie, Specjaliści z wieloletnim doświadczeniem już dawno odeszły do lamusa i mogą jedynie zrazić odbiorców. 
  • Dobrze też, jeśli nagłówek intryguje, w jakimś stopniu odwołuje się do emocji, pokazuje realne korzyści zakupu. 

Przykłady trafnych nagłówków H1 na stronie głównej:

  • Zdrowa dieta na każdy dzień – zamów catering dopasowany do własnych potrzeb
  • Wymarzone wakacje czekają – sprawdź najlepsze oferty wycieczek
  • Profesjonalna fotografia ślubna i eventowa – zatrzymaj najcenniejsze chwile
  • Kup, sprzedaj lub wynajmij – sprawdź najlepsze oferty nieruchomości w Poznaniu
  • Języki obce dla każdego – angielski, niemiecki, włoski, hiszpański, francusk

Co ważne, nagłówek H1 nie musi występować w osamotnieniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podłączyć do niego krótkie dopowiedzenie, które przekaże odbiorcom dodatkowe informacje, np. 

  • H1: Egzotyczne plaże, górskie szlaki, urokliwe miasta? Zaplanuj wymarzone wakacje

Organizujemy noclegi, loty, transfery, atrakcje 

  • H1: Profesjonalna fotografia ślubna i eventowa – zatrzymaj najcenniejsze chwile

Albumy ślubne, reportaże plenerowe i sesje tematyczne

  • H1: Radiofrekwencja mikroigłowa – innowacyjny zabieg odmładzający 

Nieinwazyjny termolifting twarzy, pobudzający naturalny proces regeneracji skóry. 

  1. CTA, czyli call to action 

Pod nagłówkiem H1, a także w innych miejscach na stronie głównej, warto umieścić przycisk CTA, czyli call to action. Część użytkowników odwiedzających Twoją witrynę może mieć już określoną i silną intencję zakupową. Przycisk zachęci ich do wykonania konkretnej akcji. CTA może brzmieć: 

  • Sprawdź szczegóły
  • Skorzystaj z promocji -40%
  • Zamawiam kurs 
  • Umów wizytę 
  • Zaplanuj konsultację
  • Zamów voucher

Istotne, by przycisk CTA nie tylko zawierał odpowiedni komunikat, ale by przyciągał uwagę, wyróżniał się graficznie. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ramki lub kontrastującego koloru. 

Przyciski mogą kierować na podstronę ofertową, do cennika usług, formularza rejestracyjnego, a także na Booksy czy inną platformę umożliwiającą rezerwację usługi. Pamiętaj, że strona główna to dopiero początek podróży odbiorcy – użytkownika należy jeszcze skierować do sekcji, która pozwoli na wykonanie konkretnej akcji, np. zakupu czy rezerwacji terminu konsultacji. 

  1. Menu

Oczywistym i koniecznym elementem każdej strony głównej jest menu. Może to być pasek nawigacyjny na górze strony, panel boczny, mega menu, menu typu hamburger (zalecane w przypadku mobilnej wersji strony www) lub menu rozwijane (drop-down). To jeden z istotniejszych elementów interfejsu użytkownika, dlatego musi być odpowiednio zoptymalizowane. O czym pamiętać?

  • Rodzaj menu 

Rodzaj menu musi być dopasowany do specyfiki Twojego biznesu. W przypadku e-commerce oferujących szeroki wybór produktów sprawdzi się mega menu. Umożliwi ono szybki dostęp do dużej liczby podstron, a przed rozwinięciem nie będzie zasłaniać innych elementów witryny. Przy prostej stronie usługowej lepiej sprawdzi się minimalistyczne menu z kilkoma, kluczowymi sekcjami, jak Usługi remontowe, Nasze realizacje, Cennik, Kontakt.

  • Struktura menu 

Kolejne wyzwanie to odpowiedni podział na kategorie i podkategorie. Odbiorca, gdy tylko włączy menu, powinien wiedzieć, jakie treści, informacje i produkty znajdzie w konkretnych kategoriach. 

  • Etykiety / nazwy sekcji 

Kolejna kwestia, często traktowana po macoszemu, to nazwy prezentowanych w menu kategorii. Nazwa powinna wprost wskazywać na zawartość danej sekcji, nie może wprowadzać w błąd odbiorców. Przykłady prawidłowych nazw kategorii to:

  • Usługi kosmetyczne 
  • Nasze realizacje
  • Jak zamówić catering? 

I tych mniej udanych: 

  • Usługi (zbyt ogólne wyrażenie, nie informuje, jakiego rodzaju usługi oferujesz)
  • Informacje (również zbyt ogólne sformułowanie, może dotyczyć wielu, różnych tematów). 
  1. Inne nagłówki i podtytuły 

Oprócz H1 na stronie głównej powinny znaleźć się także nagłówki H2 i H3. Dzięki temu strona będzie podzielona na konkretne wyróżnione graficznie sekcje. To dużo lepsze rozwiązanie niż ściana tekstu. 

Prawidłowa struktura nagłówków sprawi, że użytkownik, który przecież nie czyta, tylko skanuje, szybko zorientuje się w temacie oferty i znajdzie interesujące go informacje. Optymalizacja i oznaczenie nagłówków odpowiednim fontem mają także znaczenie w skanowaniu i indeksacji, a finalnie – w procesie pozycjonowania witryny. 

Jeśli chodzi o treść nagłówków H2 i H3, obowiązują takie same zasady, jak w przypadku H1. Powinny być konkretne, warto umieścić w nich najważniejsze słowa kluczowe i, oczywiście, unikać pustosłowia. 

  1. Przydatny, ciekawy content 

W jakim celu użytkownik odwiedza Twoją stronę www? Jakie informacje są dla niego najważniejsze? Jakie ma pytania i motywacje? Musisz poznać swoją grupę docelową i dostarczyć content, który spełni potrzeby odwiedzających. To zasada dotycząca każdej podstrony, a strony głównej w szczególności. 

Pamiętaj, że następujące po sobie paragrafy to zaledwie jedna z opcji. Do wykorzystania masz także boksy z linkami graficznymi odsyłającymi do konkretnych sekcji, akordeony, wideo, slidery i inne rozwiązania. Pomyśl, jaka forma contentu będzie najlepszym sposobem na przekazanie odbiorcom konkretnych informacji. 

  1. Zdjęcia

Zdjęcia także spełniają ważną funkcję – przyciągają wzrok odbiorców, prezentują zespół, pokazują firmę od kuchni, sprawiają, że strona jest przyjazna dla oka. 

Ale nie mogą to być zdjęcia przypadkowe i tak samo jak inne elementy home page powinny spełniać kilka wytycznych.

Unikaj zdjęć stockowych – użytkownicy rozpoznają je już z daleka, a to nie działa na korzyść firmy. Co więcej, takie fotografie mogą znaleźć się na kilku, a nawet kilkunastu stronach www, a przecież chodzi o to, by się wyróżnić. I najważniejsze – gotowe, pobrane z bazy zdjęć pliki, nie prezentują Twojej firmy, zespołu ani sprzętu, na którym pracujesz. Stocki nie są naturalne, nie wspierają budowy relacji z odbiorcami.

Zadbaj więc o to, by na stronie głównej znalazły się autentyczne zdjęcia Twojej firmy – warto zainwestować w profesjonalną sesję fotograficzną.

Podczas implementacji zdjęć pamiętaj też o: 

  • umieszczeniu w nazwach plików fraz kluczowych,
  • atrybutach ALT, 
  • podpisach. 

Takie działania będą miały pozytywny wpływ na proces pozycjonowania strony. 

  1. Dowody słuszności 

Możesz opisać swoje sukcesy, opowiedzieć, jak dużą wiedzę mają specjaliści tworzący zespół Twojej firmy. Ale warto poprzeć to odpowiednimi dowodami. Będą nimi: 

  • uzyskane certyfikaty, np. certyfikat jakości, certyfikaty Google itp., 
  • wyróżnienia i nagrody, 
  • logo partnerów i klientów, 
  • wzmianki w prasie lub w publikacjach online, 
  • opinie i recenzje klientów. 

Umieszczenie na stronie dowodów słuszności to sposób, by zwiększyć wiarygodność firmy, pokazać, że nie spoczywa na laurach i przez cały czas się rozwija. 

  1. Dane pomocnicze

Na stronie głównej warto też zamieścić tak zwane dane pomocnicze. Dane pomocnicze to sposób, by podkreślić unikalne wartości firmy, wzmocnić jej wizerunek, pokazać, że jest społecznie odpowiedzialna. Takie informacje mogą sprawić, że odbiorca zacznie utożsamiać się z misją firmy, a to zwiększy jego lojalność. Poniżej kilka przykładów danych pomocniczych. 

  • Nasze produkty są w 100% biodegradowalne i przyjazne dla środowiska.
  • Stosujemy rozwiązania, które umożliwiają redukcję emisji CO₂ o 30% w porównaniu do standardowej produkcji.
  • Wszystkie nasze ubrania szyjemy w Polsce. Nie jest to masowa produkcja, szyjemy po 10 egzemplarzy każdej sukienki. 
  • Używamy wyłącznie naturalnych materiałów – bawełny organicznej i certyfikowanego lnu.
  • 100% składników naszych kosmetyków pochodzi z upraw ekologicznych.
  • Każda sprzedaż wspiera lokalne organizacje charytatywne – 2% zysku przekazujemy na pomoc potrzebującym.
  1. Stopka 

Stopka, choć znajduje się na samym dole strony, także jest istotna. To sekcja, w której warto umieścić takie elementy jak: 

  • Pełny adres firmy, numer lub numery telefonu, adres e-mail. 
  • Godziny i dni pracy firmy. 
  • Odnośniki do kluczowych sekcji witryny, np. cennika, podstron ofertowych. Dzięki temu użytkownik, który dotrze na koniec strony głównej, będzie mógł szybko przeklikać się do różnych sekcji bez konieczności wracania do menu. Odnośnik w stopce może też sprawić, że odbiorca, który chciał opuścić witrynę, jednak przeklika się na inne sekcje strony. 
  • Polityka prywatności, informacje o plikach cookies. 
  • Mapa witryny (będzie także wspierać indeksację). 

Inne elementy, które warto umieścić na stronie głównej

Jakie jeszcze elementy mogą znaleźć się na stronie głównej? 

  • Formularz kontaktowy, 
  • sekcja z najpopularniejszymi produktami, 
  • interaktywna mapa, 
  • sekcja FAQ, 
  • wyszukiwarka wewnętrzna, 
  • odnośniki do profili w mediach społecznościowych. 

Bieżąca weryfikacja i wprowadzanie zmian na stronie głównej 

Pamiętaj, że trendy i oczekiwania oraz potrzeby odbiorców są dynamiczne. Strona główna może przez cały czas wymagać zmian, wdrażania nowych treści i rozwiązań. 

Podczas optymalizacji strony głównej przydatne będą takie narzędzia jak Hotjar czy Microsoft Clarity. Umożliwią one wygenerowanie mapy ciepła, wskażą, na których elementach odbiorcy skupiają wzrok, czego szukają. To pozwoli Ci na wyeksponowanie najistotniejszych elementów i poprawę tych, które zawodzą. Obowiązkowa jest także weryfikacja najczęstszych wyszukiwań, fraz kluczowych, jakie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google. Warto szczegółowo przeanalizować różne rodzaje zapytań, synonimy, wyrażenia powiązane itp. Źródłem inspiracji może być także research konkurencji. 

Podsumowując, strona główna to ważna sekcja witryny. Jej optymalizacja ma wpływ na satysfakcję odbiorców oraz na proces indeksacji. Jakie elementy powinny znaleźć się na stronie głównej? Przede wszystkim, logo, nagłówki H1, H2, H3, intuicyjne menu, przyciski CTA, wartościowy content, dobrze zoptymalizowana stopka. Warto na bieżąco analizować trendy, potrzeby użytkowników, aktualizacje Google i wprowadzać konieczne zmiany. 


Autorka artykułu

Karina Zielińska – Content Marketing Manager

Copywritingiem zajmuję się od 2015 roku, od 2018 działam w 1stplace.pl, gdzie łączę wiedzę z zakresu contentu i pozycjonowania. Piszę treści na strony www, opisy usług i produktów, poradniki. Przygotowuję e-booki i infografiki.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*