O tym, że jakość i tematyka strony, na której pozyskuje się linki, mają znaczenie, wspominaliśmy nie raz. Natomiast zdarza się, że w ramach działań linkbuildingowych zapomina się o tym, jak ważną rolę odgrywają same artykuły. Jak zatem przygotować dobry, jakościowy artykuł sponsorowany?

Dobierz temat artykułu

Przede wszystkim, planując proces linkowania z wykorzystaniem artykułów sponsorowanych, należy odpowiednio dobrać tematykę takich wpisów. Dla linków ma znaczenie nie tylko to, jakie zagadnienia poruszane są na danej stronie, ale także frazy znajdujące w sąsiedztwie. 

Najprościej wyjaśnić to na przykładzie. Weźmy drogerię internetową i kategorię produktową, w której znajdują się szampony ziołowe. Decydując się na pozyskanie linku do niej, treść powinna być tematycznie ściśle z nią związana i dotyczyć np. kosmetyków ziołowych do pielęgnacji czy szamponów naturalnych. Tworzenie artykułu w temacie „Jak myć włosy?”, w którym gdzieś w jego końcowej części zostanie raz wymieniona fraza, nie będzie aż tak wartościowy. 

Zwróć uwagę na słowa kluczowe

Szukając tematu dla artykułu sponsorowanego, warto zweryfikować, jakie zapytania są popularne wśród użytkowników. Mogą w tym pomóc narzędzia do analizy fraz pozwalające w szybki i sprawny sposób wygenerować listy słów kluczowych.

Przykładowa analiza fraz z narzędzia Semstorm

W samym artykule interesująca nas fraza, czyli „szampony ziołowe”, powinna wystąpić kilkakrotnie – nie tylko w swojej podstawowej postaci, ale również wraz z odmianami. Liczba wystąpień ma znaczenie, ponieważ zbyt duże nasycenie treści frazami może spowodować uznanie artykułu za spam. To zaś będzie wiązać się z tym, że taki link straci na wartości.

Jakość treści

To, czy temat artykuł jest związany z linkowanym słowem kluczowym i ile razy ono występuje w treści, to typowe aspekty SEO. Tworząc artykuł, warto również zwrócić uwagę na jego poprawność merytoryczną, gramatyczną i językową, czyli na aspekty istotne dla użytkowników.

Przygotowanie artykułu dopracowanego pod kątem SEO, ale z istotnymi błędami merytorycznymi czy o niskiej jakości, może spowodować przede wszystkim to, że wydawca odmówi publikacji takiej treści. Oprócz tego nieprawdziwe informacje w danym temacie mogą zostać powiązane z linkowaną stroną z racji umieszczonego w nim odnośnika przez użytkownika czytającego artykuł. Niezwykle ważny jest więc dobór odpowiedniego copywritera, który zadba o poprawność informacji przekazywanych w artykule, jak również jego stronę językową. Pozwoli to uniknąć nieporozumień z wydawcą, kreowania niekorzystnego wizerunku, dodatkowych kosztów związanych z koniecznością poprawienia artykułu czy przygotowania nowej, lepszej treści. 

Warto tutaj również zaznaczyć, że nie tylko niemerytoryczne, ale także słabej jakości artykuły z licznymi powtórzeniami, nielogicznymi zdaniami czy kilkukrotnie opisujące to samo zagadnienie, ale innymi słowami, negatywnie wpływają na odbiór. Takie treści czyta się źle i często są po prostu niezrozumiałe. Użytkownik, który zacznie zapoznawać się z takim artykułem, szybko się zniechęci i nie będzie zainteresowany sprawdzeniem tego, dokąd prowadzi wstawiony link.

Więcej informacji o linkowaniu zewnętrznym znajdziesz w artykule: Linkowanie zewnętrzne – po co je robić i jakie linki warto zdobywać?

Podsumowanie

Dobrze dobrany temat artykułu i jego ciekawa, merytoryczna treść, sprawią, że użytkownicy nie będą mieli wrażenia, że czytają niskiej jakości treść czy nachalną reklamę. Co więcej, taki artykuł, oprócz aspektów SEO, może zaowocować zdobyciem potencjalnego klienta, który zainteresowany artykułem przejdzie pod zamieszczony w treści link i zapozna się z ofertą. Wydawcy również chętniej publikują wartościowe dla ich odbiorców treści, co przekłada się na lepszą współpracę w przyszłości. Jak widać, jakościowe artykuły wpływają nie tylko na SEO, więc warto dbać o ten aspekt.


Autorka artykułu

Magdalena Kościółek

SEO Associate w DevaGroup

Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.