Proces pozyskiwania linków zwrotnych jest zadaniem niełatwym, gdyż powinny być one wysokiej jakości i z dobrych źródeł. Możliwości są różne, a jedną ze strategii jest m.in. link baiting. W jego przypadku jednak najwięcej pracy leży po stronie właścicieli strony internetowej i twórców treści marketingowych, a nie specjalisty SEO.
Czym jest link baiting?
Strategia link baitingu polega na tworzeniu szeroko pojętych treści, umieszczaniu ich na stronie oraz promowaniu tak, by inni chcieli przekazywać je dalej. W ten sposób, gdy użytkownicy sieci przekazują dalej linki do tekstów czy infografik, powstają naturalne linki zwrotne.
Jak zbudować podstawy do link baitingu?
Podstawą całego procesu pozyskiwania naturalnych linków są, jak już wspomnieliśmy, różnego rodzaju treści. Haczyk tkwi w tym, że powinny być one wysokiej jakości, wartościowe dla odbiorców i unikalne ze swoim przekazem. Po prostu muszą przykuć uwagę odbiorcy, zainteresować i zachwycić go na tyle, by chciał się nimi podzielić z innymi w internecie. Prosty język, jasny, zrozumiały i koniecznie merytoryczny przekaz oraz odpowiednia oprawa graficzna to coś, co przyciągnie uwagę.
Nie jest to oczywiście proces prosty i w zdecydowanej większości leży po stronie właściciela strony internetowej i jego wewnętrznego działu marketingu. Natomiast specjalista SEO może pomóc w przygotowaniu materiałów. Najlepszymi rodzajami treści do pozyskiwania linków w ramach tej strategii są:
- poradniki na blogach związane z tematyką strony – w tym wypadku bazą do takich artykułów powinna być analiza fraz kluczowych i wytyczne od specjalisty SEO;
- artykuły komentujące aktualne wydarzenia – niektóre branże mogą sobie pozwolić na zamieszczanie obszernych komentarzy dot. aktualnych wydarzeń, jak np. zmiany przepisów prawnych;
- informowanie o aktualnych współpracach i akcjach charytatywnych, w które angażuje się firma – wówczas linki do takich wiadomości mogą udostępnić wspomniane firmy czy fundacje;
- infografiki – proste, przejrzyste i niosące najważniejsze informacje obrazki są chętnie udostępniane, można je budować na bazie wpisów blogowych;
- wywiady ze znanymi osobami – ciekawy wywiad ze znaną w środowisku osobą może odbić się echem wśród potencjalnych klientów;
- barterowe artykuły – niektóre branże mogą sobie pozwolić na wymianę artykułów gościnnych pisanych przez specjalistów, wówczas następuje również wymiana linków do strony;
- konkursy – możesz zorganizować konkurs z ciekawymi nagrodami, w którym szczegóły rywalizacji oraz formularz do zgłoszeń będzie zamieszczony nie w mediach społecznościowych, ale właśnie na stronie.
Powtarzanie po raz kolejny tej samej informacji, która już krąży w internecie, nie będzie dobrym podejściem. W tej strategii trzeba się wyróżnić albo być pierwszym. Wychodzi nowy produkt? Od razu porównaj go z konkurencyjnymi lub zrecenzuj. Klienci zgłaszają się z prośbą o pomoc, bo mają problemy, dla których rozwiązań nie mogą znaleźć na innych stronach? Opisz je u siebie. Wyszedł nowy program od obsługi PIT-ów? Na rynku pojawiły się nowe, bezpieczniejsze foteliki dla dzieci? Wkrótce będzie dostępna rewolucyjna terapia w leczeniu astmy? Przygotuj artykuł i infografikę.
Nie mylić – linkbait to nie clickbait!
Trzeba tu podkreślić jedną istotną kwestię – strategia link baitingu to nie clickbait. Ta druga nazwa odnosi się do sytuacji, gdy za chwytliwym nagłówkiem nie idzie wartość merytoryczna. Clickbait ma zachęcić do kliknięcia w artykuł, a nie do jego przeczytania i podzielenia się nim. Czyli cel zupełnie odwrotny do tego, jaki ma link baiting.
Dlaczego warto?
Link baiting niesie ze sobą szereg korzyści, które wychodzą poza możliwość pozyskania naturalnych linków. W marketingu internetowym działania zazębiają się i wypływają na siebie nawzajem i tak jest też w tym przypadku. Wartościowe treści, zoptymalizowane pod frazy, zamieszczane na stronie zwiększają jej widoczność i ruch. Idąc dalej, docieranie do większej liczby osób powoduje, że wzrasta liczba potencjalnych klientów. Więcej użytkowników odwiedzających stronę oraz spotykających linki do niej to wzrost świadomości marki, a także kreowanie wizerunku eksperta. Jakościowe treści po prostu przekładają się na to, jak obecny czy potencjalny klient postrzega daną markę.
Autorka tekstu
Magdalena Kościółek
SEO Associate w DevaGroup
Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.
- Personalized Search – czy personalizacja wyników wyszukiwania przez Google wpływa na wyniki SEO? - November 14, 2024
- Tajna broń marketera – analityka uruchomiona z poziomu CDN - October 31, 2024
- Pozycjonowanie long tail – czym są i jak wykorzystać frazy długiego ogona? - October 22, 2024