Jedna z największych agencji zajmujących się budowaniem linków w Polsce – Linkhouse.pl przeprowadziła ciekawe badania dotyczące link buildingu. Temat budowania linków i specyficznego podejścia konkretnych specjalistów od lat cieszy się dużą popularnością. Opracowania przekrojowe takie jak na blogu Artura Strzeleckiego czy przygotowane przez Sprawny Marketing pozwalają nam zawsze znaleźć metodę idealną dla siebie lub nawet pomysły z pogranicza growth hackingu. Jakie zatem wnioski przyniósł wspomniany raport? Dość oczywiste.
Linki są ważne
Pierwszy wniosek jaki płynie z raportu to fakt, że link building jest uważany za ważny w procesie pozycjonowania. Śmiało mogę dodać od siebie, że w rozmowach kuluarowych nawet najbardziej white-hatowe agencje przyznają, że analiza linków i pozyskanie ich jest elementem strategii. Tak pozyskane linki są zazwyczaj drogie bo stanowią element artykułu czy całych działań content marketingowych. Bardzo ciekawe case study pozyskiwania ruchu i linków przedstawiła Kamila Krówczyńska (prezentacje można pobrać tu). Budowanie linków było związane z kontaktami z blogerkami, a całość działań obejmowała testowanie produktów czy nawet tradycyjne spotkania na żywo. Z opracowania natomiast wynika, że więcej niż połowa ankietowanych uważa link building za ważniejszy lub równie ważny co optymalizacja. Nawet 96% osób wykorzystuje co najmniej jedną z dwóch najpopularniejszych metod kupowania linków – płatne artykuły sponsorowane lub katalogi stron/firm. A co najważniejsze dla wydawców i link builderów niemal połowa ankietowanych planuje zwiększenie budżetów w nadchodzącym roku.
Warto analizować swoje linki
Bardzo ciekawe, że aż 26% osób, przy sporej próbie badania (ponad 300 odpowiedzi) twierdzi, że doświadczyło spadku pozycji przez fakt działań strony trzeciej w związku z budowaniem linków niskiej jakości. Ta duża liczba potwierdza, że skala zjawiska jest spora. Już lata temu uznaliśmy w zespole SEO, że działania audytu on-site powinny iść w parze z audytem off-site, analizą linków przychodzących. Tu z pomocą przychodzą narzędzia takie jak Clusteric, ale jeśli chcemy zrobić analizę ręcznie polecam raport pokazujący jeden link na domenę. Monitorowanie stanu linków – ich ilości, nowych linków oraz historycznego TF i CF to podstawa, jeśli chcemy chronić się przed tego typu atakami. Polecam również lekturę tego wpisu gdzie poznamy dlaczego mogą pojawiać się nam niechciane linki niskiej jakości.
Tylko 8% ankietowanych doświadczyło kary za budowane linki w ciągu ostatniego roku. Ponieważ większość osób ma do czynienia z wieloma stronami, możemy spodziewać się małej skali takiego zjawiska. Dodatkowo przy pominięciu w wynikach osób, które stosują SWL liczba ta spada do tylko 3.6%. Warto znać i rozumieć ryzyko związane z konkretnymi typami linków czy niewłaściwym ich stosowaniem.
Narzędzia i wskaźniki
Każda prelekcja, szkolenie czy artykuł, który podaje nazwy nowych nieznanych mi narzędzi SEO to to, co tygryski lubią najbardziej. Oczywiście w omawianym raporcie nie zabrakło pytań o narzędzia i pojawia się tu kilka ciekawych wniosków.
To, co zaskoczyło mnie, to niska znajomość narzędzia BuzzSumo, które opisywałem niedawno. Uważam, że świetnie uzupełnia analizy z Semstorm i Senuto w zakresie pomysłów na nowe treści i warto się z nim zapoznać. Drugi wniosek, to fakt, że bardzo mocno przy pozyskiwaniu linka oceniamy tematyczność domeny ale i konkretnej podstrony, na której pojawi się nasz link.
Na sam koniec zostawiłem dwie bardzo cieszące nas informacje:
- Majetsic to najpopularniejsze narzędzie SEO w Polsce, pomijając Excela i narzędzia Google. Tylko 7% ankietowanych o nas nie słyszało.
- Parametry Trust Flow i Citation Flow są znów najważniejszymi czynnikami pod kątem których oceniana jest moc linków.
Takie wyniki bardzo nas cieszą i serdecznie dziękujemy ankietowanym za uznanie!
Link do pełnego raportu
- Prosta analiza linków w branży deweloperskiej - June 8, 2018
- 7 ciekawych przykładów z narzędzia Mutual Links - June 1, 2018
- Wywiad z Tomaszem Wieliczko - April 23, 2018
Świetnie to opisałeś podoba mi się wstęp, prowadzenie oraz nacisk na dane i analityka ich. Dzięki Krzysztof za zebranie wniosków wraz z podaniem ref. Dalej najmocniejszy link to referal z Wikipedii.
September 7, 2017 at 9:46 pm